یادداشت: سید علی ساداتی نژاد پژوهشگر روابط بین الملل روایتی از دو هراس (اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی) همواره در طول تاریخ نوعی نگاه مغرضانه به گروه‌های مختلف اسلامی وجود داشته است. طی چند سال اخیر نیز، شاهد یکسری حرکت‌های افراطی علیه اسلام و مسلمانان بوده‌ایم و دشمن با خلق گروه‌های افراطی و تروریستی به ظاهر اسلامی […]

یادداشت:

سید علی ساداتی نژاد

پژوهشگر روابط بین الملل

روایتی از دو هراس (اسلام‌هراسی و ایران‌هراسی)

همواره در طول تاریخ نوعی نگاه مغرضانه به گروه‌های مختلف اسلامی وجود داشته است. طی چند سال اخیر نیز، شاهد یکسری حرکت‌های افراطی علیه اسلام و مسلمانان بوده‌ایم و دشمن با خلق گروه‌های افراطی و تروریستی به ظاهر اسلامی همچون داعش، سعی در شناساندن جعلی اسلام به جهان به عنوان دین جنگ و خشونت و مخدوش کردن چهره مسلمانان و نیز ضربه زدن به چهره صلح‌آمیز اسلام و ایجاد موج اسلام‌هراسی در جهان بوده است.

آنچه بدیهی است، آمریکا و کشورهای غربی تلاش می‌کنند برای پیشبرد سیاست‌های افراطی خود، اسلام را به عنوان دشمن اندیشه و فرهنگ غرب معرفی کنند. آنها برای نهادینه کردن این سیاست‌های افراطی در جوامع غربی، اقدامات مختلفی را مثل اتهامات تروریستی، نقض حقوق‌بشر و … علیه مسلمانان به کار می‌گیرند و سعی در منزوی کردن مسلمانان دارند.

سیاستمداران این کشورها با توجه به احساس خطری که از ناحیه رشد اسلام‌گرایی در کشورهای خود می‌کنند، به دنبال متوقف کردن این فرایند هستند. با توجه به این مسئله، آنها تلاش کردند تقابل و شکاف را بین مسلمانان و دیگر ساکنان این کشورها بیشتر کرده و با ایجاد نفرت جلوی رشد اسلام‌گرایی را بگیرند. از اینرو امروزه یکی از مهمترین اهداف رسانه‌های غربی ایجاد یک تصویر غلط از مسلمانان است که می‌خواهد اسلام معکوس و نادرستی را به جهانیان القا کند.

هر چند پروژه اسلام‌هراسي پديده تازه‌اي در غرب نيست و تقريبا ريشه آن به جنگ‌هاي صليبي برمي‌گردد، اما مي‌توان شروع حركت جدي‌ آن را بعد از سال ۱۳۵۷ و پیروزی انقلاب اسلامی ایران به شمار آورد. پدیده اسلام‌هراسی، به ویژه پس از تثبیت انقلاب اسلامی ایران و تاثیر آن در سطح جهان، به خصوص جهان اسلام، پروژه‌ای بود که هدف نهایی آن پروژه ایران‌هراسی بود. از اینرو با وقوع انقلاب اسلامی در ایران، «اسلام‌هراسی» با هدف «ایران‌هراسی» ابعاد گسترده‌تری یافت.

ایران یا در اصل انقلاب اسلامی ایران، در واقع بزرگترین چالش دنیای غرب به خصوص آمریکا به حساب می‌رود. حرکت‌های مختلف براندازی، ایجاد فشار، تحریم و به حاشیه کشیدن ایران در دستور کار آنها قرار می‌گیرد. برنامه هسته‌ای ایران که با رویکرد جدید استفاده از نیروی هسته‌ای برای منافع انسانی در جهت صلح جهانی طراحی شده است، عاملی مهم در افشای برنامه‌های ضدبشری هسته‌ای غرب شد. وضعیت جدید، نه تنها باعث تشدید تحریم‌ها و اعمال فشارهای گوناگون شد، بلکه عاملی برای طرح وسیعتر پروژه ایران‌هراسی در رسانه‌های جهان گردید.

پروژه اسلام‌هراسی به موازات ديگر سناريوي‌هاي نظام سلطه براي تخريب وجهه ایران طي سال‌هاي اخير ادامه داشته و به عنوان يكي از مهمترين برنامه‌هاي آنها به فراخور زمان، دائم در دستور كار قرار گرفته است. اگر قرار باشد فهرست اقدامات نظام سلطه را براي پيشبرد اسلام‌هراسی تهيه كنيم، عددي قابل توجه و حيرت‌انگيز به دست مي‌آيد و البته با توجه به موقعيت متزلزل غرب در افكار عمومي جهان انتظار مي‌رود روند حركتي اين هدف رشدي قابل توجه‌تر از گذشته هم به خود بگيرد.

جالب توجه است که دستگاه اسلام‌هراسی به هیچ وجه اجازه به ثمر نشستن تلاش‌های انجام گرفته برای زدودن خصومت‌ها و کج‌فهمی‌های احتمالی را نیز نمی‌دهد و هرگاه تب اسلام‌هراسی کاهش می‌گیرد با طرح و نقشه و برنامه جدیدی وارد میدان شده و از سرد شدن کوره داغ اسلام‌هراسی جلوگیری می‌کند.

با وجود همه این حقایق باید به این نکته توجه داشته باشیم، که اسلام به سرعت در مغرب زمین در حال پيشرفت است و اين دسیسه‌ها، توهين‌ها و حرمت‌شكني‌ها علیه اسلام و مسلمانان برخلاف تصورات بانيانش، نه تنها مانع گرايش به اسلام نشده، بلكه بر سرعت شتافتن به سمت اسلام افزوده است.